Mikaela Shiffrinová a Špindlerův Mlýn

Mikaela Shiffrinová – Špindlerův Mlýn 2011

Před 8 lety se všichni fanoušci lyžování, kteří sledovali ženský světový pohár v březnu 2011, nejvíce soustředili na vzrušující souboj o velký křišťálový globus mezi americkou superstar Lindsey Vonnovou a její přítelkyní z Bavorska Marií Rieschovou. Američanka skončila v obřím slalomu na 3. místě – jednalo se o její první pódiové umístění v této disciplíně – zatímco Hoefl-Rieschová skončila až 29. kvůli velké chybě ve 2. kole. Vonnová také získala cenné body za 16. místo ve slalomu, Maria nedokončila 2. kolo.

O několik týdnů později, také díky zrušenému závodu v Lenzerheide, lyžařka z Garmisch-Partenkirchenu úspěšně ubránila svůj tenký náskok nad Lindsey v celkovém hodnocení světového poháru a vyhrála svůj první a zároveň jediný titul o pouhé 3 body!

Téměř nikdo v průběhu té finálové bitvy na českém svahu nevěnoval pozornost mladé americké závodnici, která se ten víkend zúčastnila svého prvního světového poháru žen – jen několik hodin před jejími 16. narozeninami.

Se startovním číslem 40 zajela ve slalomu 32. nejlepší čas v 1. kole, od první třicítky ji dělilo pouhých 5 setin sekundy. O den dříve skončila se startovním číslem 46 na 43. příčce v 1. kole obřího slalomu!

Uznávaný americký reportér, který již dlouhou dobu sledoval dění ve světovém poháru, Brian Pinelli z New Jersey, dostal zajímavý nápad a udělal rozhovor s touto mladou závodnicí, která již zaznamenala slibné výsledky na okruhu v Severní Americe.

Zde je příběh, který byl otištěn v časopise US Ski Magazine na jaře roku 2011.

Mladá závodnice Shiffrinová debutovala ve světovém poháru

ŠPINDLERŮV MLÝN, Česká republika – 14. březen 2011.  Nadějný lyžařský talent Mikaela Shiffrinová se v pátek ráno postavila na start svého prvního závodu světového poháru v kariéře, jednalo se o obří slalom v České republice. Přirozeně to byl velmi vzrušující zážitek pro absolventku lyžařské akademie v Burke Mountain, která v neděli poté oslavila své 16. narozeniny.

Nebyla to typická oslava sladkých šestnáct, kterou zažívá většina dívek v tomto věku. „Je to jako sen, který se mi zde opravdu plní,“ řekla Shiffrinová o jejím víkendovém debutu ve světovém poháru žen. „Nedokážu to ani vysvětlit, je to úžasné a cítím se fantasticky, že jsem tady.“

Shiffrinová, která svůj čas dělí mezi svůj domov v Avonu v Coloradu a školu ve Vermontu, kam chodí také její bratr Taylor, byla nejmladší účastnicí ze všech 49 ve startovním poli. Vzhledem k tomu, že startovala s číslem 43, nedostala se ve druhém kole do top 30, ale v sobotu byla zpět ve slalomu, její nejlepší disciplíně.

Zatímco Shiffrinová prožívala svoji velkou premiéru ve světovém poháru a poměřovala své síly s ženskou lyžařskou elitou, trojnásobná vítězka světového poháru Lindsey Vonnová se soustředila pouze na svůj dramatický souboj o celkové prvenství s Marií Rieschovou.

„Lindsey je moc milá. Byla jsem nervózní ze setkání s ní, protože ona je jeden z mých největších idolů,“ řekla Shiffrinová. „Sarah (Schleper) také a vlastně všechny holky v americkém lyžařském týmu.“

„Všechny byly skvělé, velmi mě podporovaly a řekly mi, že se jich můžu na cokoliv zeptat nebo požádat,“ řekla. „Nejvíce se snažím jim nepřekážet.“

„Je velmi soustředěná a je super, že někdo s tak velkým talentem se připojil k našemu týmu,“ řekla čtyřnásobná účastnice Olympijských her Sarah Schleper o Shiffrinové. „Je to skvělé, inspiruje mě to pokračovat v lyžování i v další sezoně.“

Shiffrinová obdivuhodně zajela slalom, ve kterém jí o malý kousek utekla top 30. Obsadila 32. místo v 1. kole, které se jelo na černé sjezdovce Svatý Petr, kterou mnoho závodnic popisovalo jako nevyzpytatelnou a zledovatělou v horní části. Mladé lyžařce chybělo pouhých 5 setin vteřiny, aby se kvalifikovala do 2. kola.

„Udělala jsem tam pár chyb, ale věděla jsem, že ostatní závodnice to sjely také s chybami a přesto byly rychlé, od té chvíle jsem se chtěla dostat na jejich úroveň o to víc,“ řekla Shiffrinová v sobotu po zajetém kole.

„Pro Mikaelu to byl úžasný zážitek a jsem velmi rád, že jsme ji sem vzali,“ řekl šéftrenér americké reprezentace Alex Hoedlmoser. „Se vším se vypořádala na výbornou a odvedla tu skvělý kus práce. Udělala velkou chybu před finišem, ale i přesto téměř postoupila dál. Víme, že má rychlost na to, aby se kvalifikovala, a s další přípravou bude dobrá.“

Pro Shiffrinovou to byla fantastická sezona. Dvakrát vyhrála Severoamerický pohár v prosinci v Panorama v Britské Columbii a poté tento kousek zopakovala i v lednu v Sunday River v Maine, kde přesvědčivě vyhrála oba slalomy za sebou s velkým náskokem 0,69 a 0,72 sekundy.

V únoru získala bronzovou medaili ve slalomu na Mistrovství světa juniorů v Crans Montana ve Švýcarsku, přestože ji v tu dobu překvapila viróza. Ze všech 108 závodníků byla Shiffrinová pátou nejmladší, kteří se mistrovství zúčastnili.

„To mě na ten pohár opravdu připravilo,“ řekla o její zkušenosti na mistrovství světa a debutu ve světovém poháru. „V cíli je kolem vás tolik kamer a lidí, kteří kontrolují vaši výbavu. Je to velmi intenzivní. A teď jsem tady a to je ještě o stupeň výš. Je to čím dál tím lepší. Je to neskutečný zážitek.“

A co nějaký hmatatelný dárek k narozeninám? Každá šestnáctiletá dívka musí dostat něco, co si uchová do dalších let.

„Teď poletím do Vancouveru na finále severoamerického okruhu a letenku mám do business třídy, to je můj dárek,“ řekla nadšená Shiffrinová. „Narozeniny si prodloužím díky devítihodinovému časovému rozdílu, to bude fajn.“

Brian Pinelli

PS: Je zajímavé ohlédnout se v čase o 8 let zpět a je opravdu těžké uvěřit, že tato vyzrálá šestnáctiletá dívka rozkvetla v jednu z nejlepších lyžařek planety vůbec. Vždy jsem věřil, že Mikaela má velký potenciál s ohledem na její úspěchy na Mistrovství světa juniorů (bronz) a v severoamerickém okruhu, ale ani Nostradamus nemohl tušit, že kariéra této optimistické mladé závodnice vyletí raketovým způsobem, jako se to stalo – 54 vítězství ve světovém poháru v půlce ledna 2019, dvě zlaté olympijské medaile, tři zlaté medaile ze slalomu, na cestě ke svému třetímu celkovému titulu v řadě – a jistě mnoho dalších úspěchů, které teprve přijdou.

Pamatuji si, jak jsem se těšil na rozhovor s Mikaelou pro časopis Ski Mag na jejím prvním světovém poháru v březnu 2011. Když jsem ji zastihl v cíli ve Špindlerově Mlýně, vypadala šokovaná, že ji vůbec někdo zná. Bylo to docela vtipné. Ale i v té době, pár dní před jejími 16. narozeninami, to byl velmi příjemný rozhovor – byla nadšená, upřímná a veselá. Oba jsme s napětím sledovali bitvu mezi Lindsey Vonnovou a Marií Rieschovou o celkové prvenství ve světovém poháru. Mikaeliny komentáře, jak byla nervózní ze setkání s Lindsey a jak se snažila nepřekážet ostatním dívkám v týmu, mě totálně odzbrojily.

Nemůžu se dočkat, až zase uvidím Mikaelu závodit a až ji znovu vyzpovídám ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších, zde v mé adoptované domovině. Bohužel tentokrát nebudu jediný novinář, který ji bude žádat o rozhovor. Nebo možná pokud ji trochu vyprovokuji, že před 8 lety jsem byl jejím jediným reportérem já, mohli bychom se tomu společně zasmát a třeba mi dá ještě jedno „exkluzivní“ interview. Nezbývá než doufat!

Autor: Patrick Lang

2019-01-29T12:57:44+00:00