Víkend podle Shiffrinové: dvě zlaté medaile

Mikaela Shiffrinová se stala jasnou a nepřekonatelnou hvězdou druhého prosincového víkendu: ve Svatém Mořici vyhrála sobotní super-G i nedělní paralelní slalom, což pro ni byl 47. a 48. triumf ve Světovém poháru. V historických tabulkách, kde se vítězství evidují, je už čtvrtá. A to je americké lyžařce teprve 23 let! S 82 vítězstvími vede její krajanka Lindsey Vonnová.

Čísla kolem Shiffrinové jsou ohromující. V této sezoně vyjela zlato už popáté a zdá se, že suverénně míří za třetím velkým křišťálovým glóbem v řadě. V průběžném pořadí světového poháru vede s obrovským náskokem 393 bodů před Švýcarkou Gisinovou, třetí je Slovenka Vlhová. České závodnici Ester Ledecké patří 43. pozice.

Na cestě za tímhle prestižním oceněním se Shiffrinová představí i v Česku – 8. a 9. března 2019 bude závodit ve Špindlerově Mlýně. Právě tady debutovala ve Světovém poháru v březnu 2011, teď se vrátí jako aktuálně největší hvězda tohoto sportu.

„Jezdí se mi skvěle. Vím, že to nebude trvat věčně, ale teď si to užívám,“ uvedla Shiffrinová, současná lyžařská královna, která po sobotní parádní jízdě v super-G ovládla s přehledem už i kvalifikaci paralelního slalomu. V té skončily naděje české reprezentantky Martiny Dubovské, která svou jízdu nedokončila.

V hlavním závodě pak Shiffrinová, úřadující mistryně světa ve slalomu, porazila o 11 setin Petru Vlhovou ze Slovenska, bronz brala Švýcarka Wendy Holdenerová.

Shiffrinová během osmi dnů vyhrála tři závody. Před týdnem vyhrála také super-G v kanadském Lake Louise. Tady také dokončila svou unikátní sbírku – minimálně jednou dokázala vyhrát ve všech lyžařských disciplínách. Stala se teprve sedmou ženou v historii, které se to podařilo. Stejným výkonem se dřív mohly pochlubit legendy tohoto sportu: Janica Kosteličová, Anja Pärsonová, Pernilla Wibergová, Petra Kronbergerová, Tina Mazeová a Lindsey Vonnová.

„Snila jsem o tom, když jsem byla malá holka. Jednoho dne jsem se chtěla dostat na takovou úroveň, že budu moci vyhrát všechno. Byl to jeden z velkých cílů, ale takový, o kterých si myslíte, že na ně nikdy nedosáhnete,“ řekla Shiffrinová.

Právě s její rodinou je pak spojený kuriózní příběh české sněhové královny Ester Ledecké, která si během listopadu zlomila záprstní kůstku na ruce a v americkém Vailu musela na operaci, při které dělal anesteziologa právě otec Shiffrinové. „Mikaela mi psala, že na mě myslí, ať se rychle uzdravím. Její tatínek za námi přijel tři dny po operaci, podívat se na mě. Vážím si toho, že jsou na mě takhle hodní a že se o mě takhle starají,“ řekla Ledecká.

Ta si po operaci ruky, a s tím spojeným tréninkovým výpadkem, vede zatím velmi dobře: dva sjezdy v Lake Louise proměnila ve 21. a 10. místo, v kanadském super-G skončila 27., v sobotním závodě ve Svatém Mořici pak v super-G dojela 29.

„Vzhledem k tomu, co mám tenhle měsíc za sebou, je to výborný výsledek, ale v jízdě jsem udělala spoustu chyb,“ řekla Ledecká po posledním závodě, na jehož prvním mezičase ztrácela na Shiffrinovou pouze devět setin. Pak ale dvakrát chybovala. A nebyla sama. Závod nedokončilo 17 závodnic.

„Byla to jedna z těch těžších tratí. Je to těžký, technický kopec, kde se daří hlavně obřákářkám. Jsem ráda, že jsem si zlepšila výkon z loňského roku, kdy jsem byla na 44. místě, takže jsem se trochu polepšila. Ale mám na čem pracovat,“ pravila Ledecká.

2018-12-11T11:19:24+00:00