Mikaela Shiffrinová v Aare 2019 vyhrála své čtvrté zlato ve slalomu v řadě

Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová v sobotu slavila senzační vítězství. V Aare vyhrála slalom zhruba týden po jejím triumfu v super-G. Po fantastickém druhém kole porazila třiadvacetiletá závodnice o půl sekundy Annu Swenn-Larssonovou ze Švédska, Petra Vlhová získala svou třetí bronzovou medaili. Ta odjíždí z mistrovství světa s kompletní sbírkou medailí, stříbro vyhrála v kombinaci a zlato v obřím slalomu.

Švýcarka Wendy Holdenerová svoji vedoucí pozici z 1. kola ve 2. kole ztratila kvůli obrovské chybě v horní části trati a skončila na hořkém 17. místě, více než 5 sekund za vítězkou dne.

Rakušanka Katharina Liensbergerová obsadila 4. místo před Fridou Hansdotterovou, švédskou olympijskou vítězskou, která příliš chybovala a na podiové umístění tentokrát nedosáhla. Gabriela Capová z českého týmu obsadila 21. místo, což je nadějný výsledek pro zlepšení její pozice ve startovním poli.

Mikaela tvrdě zaútočila

V 1. kole byla „až“ na 3. místě za Holdenerovou a Swenn-Larssonovou, musela proto odpoledne hodně riskovat, aby neztratila naději zabojovat o svůj další titul v řadě. Celou tratí projela na hranici svých možností, přestože měla před závodem zdravotní problémy. Šampionka z Vail Valley zajela nejlepší čas, který zůstal nedostižný pro všechny její soupeřky včetně Petry Vlhové, vítězky úterního superobřího slalomu.

Stejně jako Marcel Hirscher se i Mikaela stala jednou z nejúspěšnějších sběratelek medailí z olympijských her a mistrovství světa v průběhu posledních 6 let. Zlato z Aare je již její čtvrté, opravdu jedinečný výkon v novodobé historii lyžování. Zároveň se jedná celkově o její sedmý titul spolu se dvěma olympijskými zlaty a superobřím slalomem z let 2014 a 2018.

Na její tváři bylo během rozhovorů s reportéry po závodě vidět mnoho emocí. „Byl to opravdu náročný den, závod jsem si musela vydřít. Špatně se mi dýchalo a pořád jsem kašlala,“ řekla se zlomeným hlasem. „Po své první pomalé jízdě jsem neměla na výběr a musela jsem do té druhé dát opravdu všechno. Musím poděkovat svému týmu, který mě po celý den hodně podporoval. Pomohli mi dostat v té poslední minutě ze sebe maximum,“ dodala Mikaela. „Myslím, že za takových podmínek to asi bylo moje nejlepší druhé kolo vůbec.“

„Tentokrát jsem se ani necítila nervózní na startu, asi proto, že jsem byla dost rozrušená svou nemocí. Po závodě jsem byla naprosto vyčerpaná a potřebovala jsem si na chvíli lehnout na sněhu. Ale nemohla jsem tam zůstat dlouho, protože Anna už jela dolů.“

„Bylo vzrušující potom poslouchat ten dav, jak fandí Anně. Také zajela skvělé kolo. Byla jsem za ní ráda, je to skvělá jezdkyně a milý člověk. Po závodě měla velkou radost. Během této sezóny si prožila svoje, takže bylo hezké vidět ji na podiu vedle mě. Tento den byl skvělý pro nás pro všechny.“

„Vezu si odsud úžasné vzpomínky. Náš apartmán byl nedaleko jezera a krásně se tam relaxovalo. Během pobytu jsem se dobře vyspala a náramně si užívala snídaně při východu slunce. Je to opravdu krásné místo a jsem nadšená, že jsem tu byla. Nemohlo to být lepší, bylo to parádní a budu si to pamatovat.“

Není to poprvé, kdy Mikaela prokázala své odhodlání na velké akci. V roce 2011 také musela tvrdě zabojovat, aby získala bronzovou medaili na juniorském Mistrovství světa ve Švýcarsku. Tehdy také měla chřipku a musela vynechat závod superobřího slalomu.

První medaile pro Švédsko

Anna Swenn-Larssonová se zasloužila o obrovské nadšení mnohých divákům, kteří se přišli podívat na poslední závod 45. mistrovství světa, když v Aare zajistila vůbec první medaili pro svůj tým. Není to zas takové překvapení vzhledem k jejím skvělým výsledkům z minulého měsíce na světovém poháru, včetně 2. místa z Mariboru před dvěma týdny. Před pěti lety také v Aare dosáhla podiového umístění na okruhu světového poháru.

„Je to pro mě víc než splněný sen, žiju nedaleko arény a nikdy bych si jako dítě nepomyslela, že zde sama jednou vyhraju medaili. Je to neskutečné,“ řekla po závodě. Byl to pro mě opravdu vzrušující závod, cítila jsem se sebevědomě a necítila jsem na sobě žádný extra tlak. Byla jsem šťastná, že můžu závodit před svými kamarády a domácími fanoušky. Na tenhle den určitě nikdy nezapomenu.“

Petra Vlhová také těžila z problémů Holdenerové a po dvou celkem průměrných kolech nakonec dosáhla na medaili – v Aare získala svoji třetí medaili po pátém nejlepším čase z 1. kola. Přestože mířila ve slalomu výše, byla slovenská lyžařka s výsledkem spokojená. Ten totiž upevnil její pozici jakožto největší konkurentky Mikaely Shiffrinové. Tuto sezónu byla ve slalomu před vítězstvím ve Flachau pětkrát druhá.

„Dnes jsem měla štěstí, je mi líto Wendy, ale to je sport,“ řekla poté tisku. „Dnes to byl jeden z mých nejtěžších závodů. Jsem ráda, že to mám za sebou a jsem opravdu hrdá, co jsem tady dokázala. Nejelo se mi dobře, nemohla jsem se dostat do rytmu, ale i tak jsem se snažila zajet maximum. Byla jsem překvapená, když jsem viděla, že po 2. kole vedu, protože můj pocit z jízdy byl opravdu špatný. Nemohla jsem tomu uvěřit. Mikaela byla zase perfektní, ona je neskutečná a mám se od ní hodně co učit.“

„Samozřejmě jsem nadšená ze své třetí medaile tady. Tento světová šampionát byl pro mě fantastický, ale dnes se už cítím unavená. Po mém triumfu v super-G se mi špatně spalo, takže jsem vynechala včerejší trénink. Bylo těžké před slalomem najít motivaci a být zase agresivní. Těším se na návrat domů, ještě mě ale za pár dní čeká Městský závod ve Stockholmu.

Mistrovství světa v Aare 2019 nyní pro ženy skončilo. Světový pohár bude znova pokračovat paralelním slalomem ve Stockholmu v úterý a ještě je na programu pár závodů přístí víkend v Crans-Monrana ve Švýcarsku. Finále světového poháru je na programu za měsíc v Andoře, kde fanoušci uvidí všech devět disciplín v období 12. – 17. března.

V neděli se pojede ještě slalom mužů, diváci se můžou těšit na Marcela Hirchera, Henrika Kristoffersena a Alexise Pinturaulta, který po skvělém pátečním výkonu v superobřím slalomu opět bojuje o medaili.

2019-02-19T08:38:51+00:00