Návrat po osmi letech

Světový pohár se do Špindlerova mlýna vrací po osmi letech. Tehdy Němka Viktoria Rebensburgová triumfem v obřím slalomu získala svůj první malý křišťálový globus ze tří. Slalom ovládla Rakušanka Marlies Schildová a i ta následně slavila malý křišťálový globus.

Tehdy se světová elita sjela do krkonošského areálu po třech letech. Pořadatelům přálo počasí a dorazily všechny favoritky včetně pozdější vítězky velkého glóbu Němky Marii Rieschové. Té však závod vůbec nevyšel. V obřím slalomu dojela ve druhém kole poslední, ve slalomu druhé kolo ani nedojela.

V obřím slalomu se dařilo její krajance Rebensburgové. Olympijská vítězka z roku 2010 zajela nejrychlejší čas v obou kolech a soupeřky deklasovala. Před druhou Denise Karbonovou z Itálie měla náskok 1,26 sekundy. Třetí skončila Američanka Lindsey Vonnová.

Při neúčasti Šárky Záhrobské se dařilo jiné Češce Kateřině Pauláthové, která při svém třetím startu v seriálu SP poprvé v kariéře bodovala 28. místem. Druhá česká reprezentantka Daniela Marková obsadila 44. místo.

Záhrobská se soustředila na slalom, ve kterém se jí ale tolik nedařilo a obsadila dvacátou příčku, což byl její nejhorší výsledek v sezoně. Ztrátu nabrala už v prvním kole, které sjela v sedmnáctém času. „Je krásné uspět doma, mně se to nepodařilo, i když jsem dělala maximum,“ řekla.

Záhrobská byla jedinou z českých reprezentantek, která ve slalomu na domácím svahu bodovala. Eva Kurfürstová skončila v prvním kole 40., Michaela Smutná 44. a trio Kateřina Pauláthová, Martina Dubovská a Andrea Zemanová první jízdu nedokončilo.

Pozici slalomové královny zimy tehdy potvrdila Schildová, druhá skončila další Rakušanka Kathrin Zettelová s téměř sekundovým odstupem, na třetí místo se probojovala Slovinka Tina Mazeová.

V roce 2011 se jel slalom započítávaný do elitního seriálu ve Špindlerově Mlýně potřetí v historii. Schildová vyhrála i v roce 2008, o tři roky dříve dojela třetí. „Mám to tady ráda. Vždy se mi tu dařilo, moc ráda sem jezdím. Škoda, že to tady není častěji,“ prohlásila tehdy Schildová.

Závody na sjezdovce  Svatého Petra před osmi lety byly zlomové i proto, že v nich vůbec poprvé ve Světovém poháru startovala Američanka Mikaela Shiffrinová. Tehdy šestnáctileté slalomářce o pět setin sekundy unikl postup do druhého kola. Odstartovala tak kariéra jedné z nejúspěšnějších lyžařek historii. Od té doby získala pět malých glóbů, dva velké, dvě olympijské medaile a tři tituly mistryně světa. Letos se do Špindlerova Mlýna bude vracet už jako největší hvězda.

2019-02-05T07:20:49+00:00