Představujeme hvězdu – Frida Hansdotterová

S trochou nadsázky patří mezi dravým mládím startovní listiny technických disciplín k veteránkám. Ovšem může se pochlubit, že jako jediná dokázala přerušit vládu Mikaely Shiffrinové ve slalomu světového poháru a připravila ji o obhajobu vysněného triumfu ze stejné disciplíny na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018.

„Mám jedinou medaili z olympiády… Ale byla jsem prostě v daný okamžik nejlepší na světě, což je něco bláznivého,“ vyznala se v rozhovoru bezprostředně po triumfu v Koreji, kde rozhodně nepatřila mezi favoritky.

Hansdotterová debutovala v závodech světového poháru v říjnu 2004, více než dva roky do listopadu 2006 však čekala na první bodový zápis, který si připsala v Levi. Trvalo celých deset let, než si mohla vychutnat pocit triumfu v SP! Až v roce 2014 totiž ovládla slalom v Kranjské Goře.

Většinou ukazovala mimořádně konzistentní výkony. Právě tak se prodrala k jednomu z největších úspěchů kariéry, když ovládla hodnocení světového poháru za slalom v sezoně 2015/16. Vyhrála tehdy sice jediný závod, ale ani jednou nevypadla a nikdy neprojela cílem horší, než desátá…

Když mířila do Pchjongčchangu měla za sebou slušné sezony, jenže celkem vyhrála jen čtyři závody světového poháru ve slalomu a na její trofej za celkový triumf v této disciplíně už rovněž sedl prach. „Já ale nikdy neměla pocit, že jsem měla těžká období. Jenže jsem vždy dělala jen malé kroky. Ale přijde mi fantastické ukázat, že i ve dvaatřiceti můžete vyhrát největší závod planety,“ přemítala v euforii.

Od startu na zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu si připsala čtyři pódiová umístění ve světovém poháru, přičemž vždy šlo o bronzovou pozici za slalom. Ale švédská závodnice si těžkou hlavu nedělá. „Je to sen o životě, který se stal skutečností. Je skvělé být jeho součástí. Tím spíše v okamžiku, kdy je zřejmé, že sen nekončí,“ rozplývá se Hansdotterová, která je příbuznou prince Daniela, manžela švédské korunní princezny Victorie.

Frida Hansdotterová (Švédsko)

Narozena: 30. 12. 1985

Největší úspěchy: 1. na ZOH 2018 (slalom), 2. na MS 2013 (týmová soutěž), 2. na MS 2015 (slalom), 3. na MS 2013 a 2017 (slalom), 3. na MS 2017 (týmová soutěž), 1. v celkovém pořadí SP za slalom 2015/2016, 35x na stupních vítězů v SP (34x ve slalomu, 1x v paralelním slalomu)

Foto: fis-ski.com

2019-02-08T14:44:43+00:00