Představujeme hvězdu – Mikaela Shiffrin

Je královnou alpského lyžování současnosti. Její dominance je naprosto fascinující. Američanka Mikaela Shiffrinová v necelých čtyřiadvaceti letech drtí soupeřky na svazích v alpských disciplínách.

Už v dětství oslňovala mimořádnými výkony ve slalomu, obřím slalomu a kombinaci. Vládla soutěžím ve svých věkových kategoriích v USA, ale okouzlila i triumfem při mezinárodních závodech dětí v Itálii.

Debut ve světovém poháru absolvovala ještě před oslavou šestnáctých narozenin právě ve Špindlerově Mlýně, kde jela slalom a obří slalom. Nedokázala se však kvalifikovat do druhého kola. Ještě téhož roku dosáhla v Lienzu na první stupně vítězů v závodě SP, když skončila třetí. Na první triumf si však musela počkat ještě téměř rok do švédského Aare, kde ovládla závod ve slalomu. V krátkém sledu pak dominovala ve stejné disciplíně i na svazích v Záhřebu a Flachau, aby se na MS 2013 ve Schladmingu stala třetí nejmladší vítězkou slalomu v historii. O pár měsíců později se v Soči pak byla Shiffrinová korunována nejmladší olympijskou vítězkou slalomu v dějinách.

Na startu sezony 2014/15 prolomila další metu, když slavila první vítězství v obřím slalomu. Při slalomu pak Američanka soupeřky doslova drtila. Potřetí v řadě ovládla celkové hodnocení disciplíny. V Aspenu na podzim 2015 pak měla k dobru na druhou Veroniku Velez Zuzulovou ze Slovenska 3,07 vteřiny, což představuje historicky rekordní rozestup. Shiffrinová získávala stupně vítězů napříč disciplínami. V sezoně 2017/18 vyhrála devět z jedenácti závodů, čímž překonala dosavadní rekord Chorvatky Kostelicové z ročníku 2000/01, kdy vyhrála osm slalomů.

Na startu nynější sezony ovládla v Lake Louise super-G, čímž jako sedmá v dějinách slavila triumf ve všech pěti tradičních disciplínách (sjezd, slalom, obří slalom, super-G, kombinace). Má čtyři triumfy i z paralelního slalomu, ovšem ten se kupříkladu v dobách Kosteličové nejezdil.

Jako první žena historie ovládla během jediného kalendářního roku 15 závodů, rovněž nikdy žádná z alpských lyžařek nedokázala vyhrát minimálně deset závodů SP ve třech různých sezonách, natož v ročnících jdoucích po sobě. Stejnou statistikou se může pochlubit jedině legendární Ingemar Stenmark. Počtem triumfů překonala kupříkladu i legendárního Alberta Tombu.

Mikaela Shiffrinová (USA)

Narozena: 13. 3. 1995

Největší úspěchy: 1. na ZOH 2014 (slalom), 1. na ZOH 2018 (obří slalom), 2. na Z0H 2018 (superkombinace), 1. na MS 2013, 2015 a 2017 (slalom), 1. na MS 2019 (super-G), 2. na MS 2017 (obří slalom), 5x celková vítězka SP ve slalomu, 2x absolutní vítězka Světového poháru, 56 vítězství ve světovém poháru

Foto: fis-ski.com

2019-02-08T14:47:21+00:00