Představujeme hvězdu – Petra Vlhová

V pouhých patnácti letech rodačka z Liptovského Mikuláše ovládla mistrovství světa juniorek v obřím slalomu ve švýcarské Crans Montaně, čímž odstartovala cestu ke hvězdám.

Za necelých dvanáct měsíců sbírku výjimečných úspěchů rozšířila o vítězství na Zimních olympijských hrách mládeže 2012 v Innsbrucku, což nikdo v historii Slovenska nedokázal. Zanedlouho pak pod Tatrami ovládla tamní šampionát a byla korunována královnou ankety Lyžař roku.

Ještě jako náctiletá debutovala ve světovém poháru a hned první start přinesl Vlhové v rakouském Semmeringu skvělé jedenácté místo. Krátce po dovršení dvacátých narozenin se dočkala i prvního triumfu, když ve švédském Aare dominovala slalomu. To už měla na kontě start na Zimních olympijských hrách v Soči 2014 a rovněž titul juniorské mistryně světa ve slalomu, který se jel v Jasné na Slovensku.

Na další triumf v SP čekala šestnáct měsíců, když ovládla závod ve slalomu v Aspenu na závěr sezóny 2016/2017. Hned následující ročník ale odstartovala triumfem při slalomu v Levi, další vítězství pak přišlo při stejné disciplíně ve švýcarském Lenzerheide. Sezonu končila se šesti umístěními na stupních vítězů a čtvrtou příčkou v absolutním pořadí světového poháru za slalom.

Během probíhající sezony pronásleduje dominantní Shiffrinovou, kterou připravila o výjimečný historický zápis v podobě osmého vítězství ve slalomu světového poháru v řadě, když od 0,15 vteřiny vyhrála závod ve Flachau. „Jeden z nejlepších okamžiků mého života, který mi přinesl obrovské emoce,“ rozplývala se Vlhová.

Zaskvěla se rovněž triumfy v paralelním slalomu v Oslu a obřím slalomu v Semmeringu. „To bylo absolutně neuvěřitelné, nepopsatelné. Vždyť šlo o první triumf v disciplíně pro Slovensko,“ zalykala se štěstím. A slovenská kometa nadále nebrzdí.

Petra Vlhová (Slovensko)

Narozena: 13. 6. 1995

Největší úspěchy: 2. na MS 2017 v týmové soutěži, 8 x 1. v závodech SP (5x slalom, 2x obří slalom, 1x paralelní slalom), 22x na stupních vítězů v SP, účastnice ZOH 2014 a 2018.

Foto: fis-ski.com

2019-02-08T14:45:09+00:00