Příprava sjezdovky pro Světový pohár: technický sníh je nutnost, přírodní nevydrží zátěž

Krkonoše během ledna zasypal sníh. Jeho příbytek byl opravdu extrémní: prašan na freeride, na sjezdovkách zase dokonale upravený a ideální pro rekreační lyžování.

Možná budete překvapení, ale takový sníh není vhodný pro nadcházející závody AUDI FIS Ski World Cup žen v alpském lyžování. Světový pohár se do Špindlerova Mlýna na začátku března vrátí po osmi letech, a tak musí být vše dokonale připraveno.

A sjezdovka patří logicky k absolutním prioritám. Právě na ní se budou prohánět hvězdy světového lyžování v čele s fenomenální Američankou Mikaelou Shiffrinovou.

„Napadlý přírodní sníh není dostatečně kompaktní a pevný. Závodní pista musí v ideálním případě vydržet bez poškození průjezd osmdesáti závodnic, které jedou mezi brankami téměř shodnou stopou – jako po kolejích,“ vysvětluje Tomáš Lipanský, ředitel závodu. „Přírodní sníh, přestože je denně upravovaný rolbováním, je tvořen delšími jehličkami z rozlámaných sněhových vloček. Mezi nimi však zbývá stále hodně vzduchových pórů. Je proto měkčí, v trati obřího slalomu nebo slalomu by se během chvíle vyjely hluboké koleje,“ objasňuje Lipanský.

Právě v tom je výhoda technického sněhu, který je tvořený krátkými krystalky, je méně porézní, má větší obsah vody. Celkově je tedy pevnější. I proto se v současnosti závody nejen Světového poháru jezdí výhradně na technickém sněhu.

Špindlerův Mlýn samozřejmě není výjimkou. „Současné velmi mrazivé počasí s minimálním větrem umožňuje naplno zasněžovat mokrým technickým sněhem, zejména v horní části černé sjezdovky, kde je nutné vytvořit kompaktní vrstvu, silnou alespoň třicet centimetrů,“ přibližuje Lipanský, proč je nutné vyrobit tuny sněhu. „Může se však stát, že ani taková vrstva technického sněhu nebude pro závody dostatečně pevná a bude nutné ji dále preparovat: vysokotlakými tryskami dodat vodu přímo do sněhu, aby mohl lépe promrznout.“

Na hřišti v těchto dnech vznikají velké hromady sněhu, které později rolby přemění ve startovní plošinu pro obří slalom, jehož 1. kolo odstartuje v pátek 8. března v 10.30 hodin.

Níže pak budou dvě terénní vlny pro zpestření profilu trati. V horní části velkého hanku připravují pořadatelé sníh pro start slalomu, který začne v sobotu 9. března rovněž v 10.30 hodin.

2019-01-24T23:47:15+00:00